STŘÍBRO

Stříbro je na čistém vzduchu stálé. Oxiduje (černá) působením silných par např. ve znečištěném ovzduší. Ryzí stříbro je oproti zlatu tvrdší. Pro klenotnické účely se nejčastěji používá slitina stříbra s mědí. Čistotu stříbra udává ryzost. Například označení 925/000 označuje, že slitina stříbra obsahuje 92,5% ryzího stříbra. Některé stříbrné šperky jsou pro zvýšení lesku a odolnosti potahovány tenkou vrstvou kovového rhodia, ryzího stříbra atd.

ZLATO

Žluté i bílé zlato jsou slitiny ryzího zlata a dalších kovů. Samotné ryzí zlato je příliš měkké pro výrobu šperků. U žlutého zlata se jedná o slitinu s mědí nebo zinkem. Pro zabarvení bílého zlata se používá paladium a nikl. Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato má 24 karátů).

CHIRURGICKÁ OCEL

Chirurgická ocel je velmi tvrdý a odolný materiál, který nevyvolává žádné alergické reakce. Označení chirurgické oceli 316L udává čistotu oceli. Jedná se o velmi kvalitní chirurgickou ocel, která je odolná vůči oděru, oxidaci i korozi. Obliba šperků z chirurgické oceli je mezi zákazníky stále větší i pro svou temně kovovou barvu.

DIAMANT NABO ZIRKON ?

Nechat zasadit do snubního nebo zásnubního prstenu diamant nebo zirkon? Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl v kvalitě, kromě ceny ? A v čem jsou tedy přednosti diamantu,pokud je dražší než zirkon?Takové jsou časté otázky zákazníků. Abychom  na ně mohli odpovědět,musím nejdříve vysvětlit,co to vlastně diamant a zirkon je.Kubický zirkon-chemicky oxid zirkoničitý ZrO2. Je to synteticky (uměle) vyráběný nerost, který se zasazuje do šperků pro svou podobnost z diamantem. Jeho tvrdost je 9 a je proto dosti odolný na opotřebení. Brousí se naprosto stejným způsobem jako diamant.Diamant - je  krystalický uhlík C. Tvrdosti 10. Na rozdíl od zirkonu je to přírodní nerost,který se získává těžbou v dolech.S počtem diamantů potom roste tento efekt hry barev pověstného pro diamanty.Při zasazení diamantu v zásnubním prstenu,kam se většinou umisťuje jeden větší diamant,platí,že jeho jiskra,hra barev a oheň roste z jeho velikostí.U větších kamenů se už stěží může zirkon diamantu rovnat.Především však diamant předstihuje zirkon svou tvrdostí.Těch 1,5 o které je diamant tvrdší než zirkon na Mohsově stupnici je ve skutečnosti veliký rozdíl.Diamant je nejtvrdším nerostem na Zemi. Při nošení ve šperku se jeho povrch nemá o co narušit,všechny okolní předměty jsou měkčí než on. Proto se diamantový prsten po babičce třpytí pořád stejně krásně, jako kdysi.Ještě bych zmínili jednu přednost diamantu v porovnání se zirkonem- a to je jeho větší houževnatost. Drahé kameny jsou nejenom tvrdé, ale i poměrně křehké.Při výběru, zdali zvolit zirkon nebo diamant, bude kromě ceny hrát roli i trvanlivost šperku.


Košík  

Žádné zboží

Poštovné 0,00 Kč
Celkem 0,00 Kč

K pokladně

info